Att förverkliga ett drömboende är sällan en spikrak resa. För Anna och Dan började allt med en längtan som vuxit fram under många år – en fascination för Gamla Väster i Malmö, där kullerstensgator och pampiga sekelskifteshus skapar en miljö som nästan känns som en annan tid.

Det var här de ville bo.
Men när drömmen till slut blev verklighet visade det sig snabbt att vägen dit skulle bli både längre, dyrare och mer krävande än de kunnat föreställa sig.
Drömmen om Gamla Väster i Malmö
Gamla Väster är en av Malmös mest eftertraktade stadsdelar, och det är lätt att förstå varför. Kombinationen av historisk arkitektur, centralt läge och en nästan romantisk stadskänsla gör området till en dröm för många.
– “Gillar man gamla hus och sekelskiftesvåningar så är det en drömplats”
För Anna och Dan hade den drömmen funnits länge. De hade gått förbi husen otaliga gånger och föreställt sig hur det skulle vara att bo där. Till slut bestämde de sig – och slog till på en stor sekelskifteslägenhet med enorm potential.

Men också med ett omfattande renoveringsbehov.
En vision tar form – och växer snabbt
Redan innan de ens fått nycklarna började idéerna ta fart. Lägenheten skulle inte bara renoveras – den skulle formas till något personligt, något som verkligen speglade deras stil och liv.
Mittpunkten i allt blev matsalen, där de ville skapa en plats för umgänge, middagar och liv. Och där, i ett av rummets hörn, skulle en länge efterlängtad dröm bli verklighet:
En kakelugn.

– “Jag har drömt länge om en kakelugn”
Men inte vilken kakelugn som helst. Anna såg framför sig en grön kakelugn – något som både bröt av och samtidigt smälte in i den historiska miljön. Ett val som skulle visa sig sätta tonen för hela hemmet.
Samtidigt började resten av lägenheten ta form i deras huvuden. Ett arbetsrum där kreativiteten kunde få ta plats, ett vardagsrum med platsbyggda lösningar, ett kök som både var funktionellt och socialt, och ett badrum som behövde byggas om från grunden.
Ambitionen var tydlig – och hög.
Att bygga själv – mod, naivitet eller styrka?
Det som gör Anna och Dans resa extra intressant är att de inte är utbildade hantverkare. Tvärtom.
– “Vi kunde i princip ingenting när vi började”
Ändå valde de att göra stora delar av renoveringen själva.

Det är ett beslut som många kan känna igen sig i – en blandning av vilja att spara pengar, kontroll över resultatet och en tro på att “hur svårt kan det vara?”. Men det innebär också att varje moment tar längre tid, att misstagen blir fler och att energin ibland tryter.
Samtidigt är det just det som gör resultatet så personligt.
– “Det mesta kan man göra. Det handlar bara om att våga”
Och det är precis den inställningen som driver dem framåt genom hela projektet.
När verkligheten kommer ikapp
Att renovera en sekelskifteslägenhet innebär nästan alltid överraskningar. För Anna och Dan kom de tidigt – och i flera olika former.
Ett av de mest omfattande projekten blev badrummet. Det saknades nämligen något så grundläggande som en toalett, och att installera en ny i en äldre fastighet är långt ifrån enkelt. Det krävde nya avloppsdragningar genom flera våningar och ett nära samarbete med grannar.
– “Det har varit lite bökigt, kan man säga”
Samtidigt pågick andra delar av renoveringen parallellt. Golv skulle slipas och läggas i fiskbensmönster, väggar rivas och byggas upp igen, och förvaring skapas från grunden. Allt hängde ihop, och varje beslut påverkade nästa steg.
Det var ett pussel – där bitarna inte alltid passade direkt.
Kakelugnen – mer än bara en detalj
Mitt i allt detta blev kakelugnen något av projektets hjärta. Men vägen dit var inte problemfri.
För att kunna installera den behövde rökkanalerna kontrolleras. Det visade sig snabbt att allt inte var som det skulle – kanaler läckte och skorstenen behövde åtgärdas.
Det innebar mer arbete, mer tid och mer pengar.
Men när kakelugnen väl stod på plats förändrades hela rummet.

– “Den äger rummet”
Det var inte längre bara en funktion – det var en identitet.
När ekonomin sätter stopp
Mitt i renoveringen kom den kanske största utmaningen av alla.
Deras gamla lägenhet blev inte såld.
Planen hade varit enkel: sälja den gamla bostaden och använda kapitalet för att finansiera renoveringen. Men när försäljningen drog ut på tiden förändrades allt.

Plötsligt satt de med dubbla kostnader, en pressad ekonomi och ett projekt som riskerade att stanna av.
– “Det adderar enormt mycket stress både personligen och ekonomiskt”
Det är en situation som många kan känna igen sig i – där kalkylen spricker och osäkerheten tar över.
Att fortsätta ändå
Trots pressen valde Anna och Dan att fortsätta. Inte genom att ignorera problemen, utan genom att fokusera på det de faktiskt kunde påverka.
De fortsatte arbeta med mindre delar av projektet, höll fast vid sin vision och – kanske viktigast av allt – höll ihop som par.

– “Det finns bara en väg och det är framåt”
Det är en enkel mening, men den säger mycket om deras inställning.
Vändningen som förändrade allt
Till slut kom beskedet de väntat på.
Den gamla lägenheten blev såld.

Lättnaden var enorm, och med den kom både energi och möjligheter tillbaka. Plötsligt kunde de återuppta de större projekten, slutföra badrummet och ta beslut kring köket.
– “Nu kan vi äntligen gå vidare”
Det blev startskottet för slutspurten.
Ett hem tar form
När renoveringen närmade sig sitt slut stod det klart att Anna och Dan inte bara hade renoverat en lägenhet – de hade skapat ett hem med själ.

Varje detalj bar på deras personliga prägel. Platsbyggda möbler, återbrukade fynd och noggrant utvalda material skapade en helhet som kändes både genomtänkt och levande.

Kakelugnen blev precis så central som de hoppats.

Köket blev större och mer genomarbetat än planerat.

Badrummet landade i en mer realistisk lösning – men ändå med hög kvalitet.

Och kanske viktigast av allt: Det kändes rätt.

Vad kostade drömmen?

När allt summerades landade renoveringen på drygt 1,15 miljoner kronor – mer än den ursprungliga planen, men ändå inom en rimlig nivå sett till omfattningen.
Det visar också något viktigt:
Även när man gör mycket själv blir stora projekt sällan billiga.
Vad kan man lära sig av projektet?
Anna och Dans resa är inspirerande, men också realistisk. Den visar tydligt att det inte räcker med en vision – det krävs uthållighet, flexibilitet och en förmåga att hantera motgångar.
Det handlar om att våga börja utan att kunna allt, att acceptera att planen förändras längs vägen och att förstå att ekonomin alltid spelar en avgörande roll. Men det handlar också om något mer – om att skapa något tillsammans och att hålla fast vid sin idé även när det blir tufft.
Behöver du hjälp att komma igång?
Att veta var man ska börja kan vara det svåraste steget. Med rätt vägledning blir processen både enklare och roligare.
Vi hjälper dig att:
- hitta rätt lösning för din bostad
- anpassa design efter dina behov
- skapa ett hem som både är funktionellt och vackert
Kontakta oss för rådgivning eller offert