När Hossein och Anna tog steget att köpa ett gult funkishus från 1936 i Lund visste de att de stod inför en enorm utmaning. Med en renoveringsbudget på 3,2 miljoner kronor och stora ambitioner att bevara funkisstilen, förvandlade de ett slitet hus till ett modernt hem för sin familj. Här är deras inspirerande berättelse från avsnitt sex, Lund – Husdrömmar.
Innehållsförteckning
Familjen och deras dröm
Anna, 38 år och sjuksköterska, och Hossein, 39 år och projektledare, hade länge letat efter det perfekta hemmet för sig själva och sina tre barn: Olivia, Sam och David. När en vän tipsade om ett gult funkishus som var till salu, såg de potentialen trots dess omfattande renoveringsbehov. Husets läge i Lund var idealiskt, och de visste att detta kunde bli deras drömhem.
Husets historia och första steg
Huset, byggt 1936, är en typisk representant för funktionalismens arkitektur. Det köptes för 4 250 000 kronor, men den verkliga resan började i december 2016 när Hossein tog på sig ansvaret för renoveringen under sin pappaledighet. Med ambitionen att bevara husets charm tog Hossein sig an projektet med stor entusiasm.
Bevara funkisen – utmaningar och lösningar
Hossein fördjupade sig i funkisstilen och beslutade att återuppliva många av de detaljer som är kännetecknande för epoken, såsom golvlister och dörrfoder. Men även om entusiasmen var stor, var tiden begränsad. När han insåg att det var mer praktiskt att låta ett snickeri tillverka nya detaljer istället för att renovera de gamla, hittade han en balans mellan autenticitet och funktionalitet.
Gert Wingårdh, som guidade tittarna genom funkisens särdrag, noterade dock en avvikelse – husets fasad. Ursprungligen avsedd att vara vitputsad, hade Hossein och Anna valt att behålla den gula tegelfasaden, något som skapade debatt i programmet. För Hossein var teglet en estetisk styrka som han inte ville offra för att följa stilen till punkt och pricka.
En omfattande renovering
Renoveringen innebar en total transformation av huset. När byggprojektet påbörjades upptäcktes att bjälklaget var ruttet och behövde bytas ut. Även all el- och VVS-arbete krävde fullständig omarbetning. För att säkerställa god energieffektivitet installerades bergvärme och golvvärme i hela huset.
Bottenvåningen fick en ny planlösning som öppnade upp för ett modernt kök och ett rymligt vardagsrum. Samtidigt renoverades originaldetaljer som terrazzo-trappan, vilket knöt an till funkisens materialval. På övervåningen placerades familjens sovrum, och huset fick två helt nya badrum.
Modern funktionalitet i ett klassiskt hem
Trots de omfattande renoveringarna fanns det aspekter där Anna och Hossein valde en modern lösning över funkisens ideal. Ett större kök, öppna ytor och modern uppvärmning gjorde huset både praktiskt och bekvämt för en familj i dagens samhälle.
De behöll dock flera funktionalistiska detaljer som kakel i badrummen och stavparkett på golven, vilket skapade en harmonisk balans mellan dåtid och nutid.
Fakta om huset
Byggår: 1936
Storlek: 148 kvm
Köpesumma: 4 250 000 kr
Renoveringsbudget: 3,2 miljoner kr
Renoveringstid: December 2016 – September 2017
Energi: Bergvärme och golvvärme
Material: Terrazzo i hall och trappa, stavparkettgolv
Avslutning
Hossein och Annas projekt är ett bevis på hur drömmar kan bli verklighet genom hårt arbete och kompromisser. Med respekt för funkisstilen och en vilja att skapa ett modernt hem, har de gett ett nytt liv till ett klassiskt hus från 1930-talet. Deras resa visar att byggnadsvård handlar om balans – att hedra historien utan att offra bekvämlighet.
Inspireras av deras berättelse och upptäck fler möjligheter för ditt eget drömhem på Stiligt. Låt oss hjälpa dig skapa något unikt och hållbart!